Google Search Console Sayfa Hızı Performans Raporu
06.11.19

Google uzun zamandır hızlı bir web sitesi deneyiminin ne kadar önemli olduğunu savunuyor. Google ads kalite puanları bileşenleri arasında da bu unsura önem verdiğini de belirtiyor. Web sitesi sahipleri hız konusunda sürekli kendini geliştirmeye ve kullanıcı deneyimini arttırmaya çalışıyor.

Bu yenilik sayesinde; site sahiplerinin her sayfanın hızını izleyebildikleri bir raporu bulunuyor. Ayrıca site yöneticileri, sayfa hızını destekleyen faktörlerin neler olduğunu veya tam tersine sitenin yavaşlama nedeninin ne olduğunu da bu yenilik sayesinde öğrenebiliyor. Kullanıcı aynı zamanda, sitede gerçekleşen anlık düşüş ya da yükselmelerin sebeplerini, gün özelinde yapılan değişiklikleri de öğrenebiliyor.

Rapor, URL’lerin hızlı veya yavaş açılmasına neden olan konuya göre sınıflandırıyor. Performans iyileştirmelerini öncelik sırasına koymanıza yardımcı olacak yavaş açılan URL örneklerini görmek için belirli bir sorunu inceleyebiliyorsunuz. Belirli bir URL için ne tür bir optimizasyon yapılabileceğinin daha iyi anlaşılması için, rapor belirli optimizasyon fırsatları hakkında bilgi sağlayan Page Speed Insight aracına bağlanıyor.

Bu raporu hem zaman içindeki performansınızı izlemek hem de web sitenize yaptığınız takip düzeltmeleri için kullanabiliyorsunuz. Bir sorunu çözdüyseniz, web sitenizin sabit sürümüne göz atarken kullanıcıların performans iyileştirmesi yapıp yapmadıklarını izlemek için raporu kullanabiliyorsunuz.

Sitenizin nasıl performans gösterdiğini anlamanıza yardımcı olmak için, orta ve hızlı segmentleri kontrol ederek hangi URL türlerinin daha iyi performans gösterdiğini de görebiliyorsunuz.

Atike Tokat Çetin | Account Supervisor

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Linkedin